Základní informace

Veltrusy jsou známé především rozlehlým anglickým parkem a elegantním zámkem, označovaným v literatuře jako Perla dolního Povltaví.

Jsou ale i rozvíjejícím se městečkem Středočeského kraje, ležícím 25 km severně od Prahy v nadmořské výšce 172 m n. m.  Žije zde kolem 2000 obyvatel (přesněji 2032 k 1. 1. 2016). Původní obec byla r. 1899 povýšená na městys, v r. 1926 dočasně na město, až teprve od r. 1994 jsou Veltrusy definitivně městem.

Veltrusy jsou dostupné z dálnice D8 od Prahy nebo Lovosic. Autobusová spojení s Prahou, Kralupy nad Vlt., Mělníkem a  Neratovicemi provozuje převážně Pražská integrovaná doprava. Vede zde cyklotrasa č. 2 Kralupy nad Vltavou - Nelahozeves - Veltrusy - Mělník - Ústí nad Labem a modrá turistická značka Kralupy nad Vltavou - Veltrusy - Nelahozeves.

Písemné zmínky o Veltrusích pocházejí ze 13. století. Jádro města se rozkládalo kolem kostela a tvořilo přibližně oblouk daný dnešními ulicemi Třebízského, Komenského, Fr. Šafaříka a Palackého. Na ně pak navazoval stavební rozvoj především od konce 19. a v průběhu 20. st., kdy se město rozšiřovalo ve směru jižním. V 21. st. pak začala výstavba nové části Veltrus, která se liší svou stavební  rozmanitostí od běžných satelitních sídlišť a vhodně navazuje na původní ráz osídlení, daný především menšími rodinnými domy, obklopenými zahradami a zelení.

S parkem a zámkem tvoří Veltrusy výrazně rekreační, zklidňující prostředí, které se vymyká ze značně industrializované okolní krajiny, umožňuje návštěvníkům historických památek odpoutat se od shonu dálnic, parkovišť a obchodních center a přitom umožňuje naplňovat i běžné potřeby osvěžení i uvolnění. Veltrusy byly ušetřeny jak panelové výstavby, tak i většího průmyslu, narušujícího životní prostředí. Kromě obchodů s potravinami a několika restaurací je zde pošta, lékařské ordinace pro děti a dospělé, lékárna, cukrárna, kavárna, autoservis, benzinová pumpa, prodejna sanitárního zboží a čerpadel, prodejna průmyslového zboží, květinářství, kadeřnictví, zahradnictví, dvě sportovní hřiště a sokolovna, městská knihovna, rodinné centrum Havránek a v neposlední řadě mateřská a základní škola. V roce 2010 byla otevřena v budově MěÚ na Palackého ul. Výstavní síň Ladislava Čepeláka, pojmenovaná po místním rodáku a významném malíři a grafikovi (blíže viz sekce „Život v obci“).

Kromě známého chotkovského zámku lze najít v samotném městě několik zajímavých památkových objektů. Kostel Narození sv. Jana Křtitele pochází z 1. poloviny 14. st., jednolodní obdélníková stavba barokně přestavěna v 18. st. s převážně rokokovým interiérem. Pyramidový pomník připomíná, že je zde pohřben hrabě Rudolf Chotek.

Nenápadná tzv. Kaple Kinských (jinak též Pohřební kaple svatého Kříže), empírová stavba na rohu ulic Fr. Šafaříka a Čelakovského, upomíná na tragickou smrt hraběte Ferdinanda Kinského, účastníka protinapoleonských válek, který zde utrpěl r. 1812 smrtelné zranění pádem z koně.

Novodobou technickou památkou je železný most a jez na Vltavě s plavebními komorami mezi Veltrusy a Miřejovicemi, vybudovaný spolu s vodní elektrárnou v první třetině 20. stol.

Pozoruhodnými stavbami jsou jednak  tzv. Ferdinandova vila, sídlo někdejšího statkářského rodu, stojící na náměstí Ant. Dvořáka, a někdejší vila českého politika a diplomata Dr. Artura Pacáka, nacházející se naproti bráně do parku, dnes přestavěna jako bytový dům.

V posledních letech se také slibně rozvíjí spolkový život, což dokazují akce nejen dlouholetých, ale i nových mladých členů Sokola, ASPV, rodinného centra Havránek, Obce baráčníků, Sboru dobrovolných hasičů, fotbalistů a dalších.

Veltrusy mohou svým obyvatelům i návštěvníkům poskytnout příjemné a klidné prostředí pro všechny druhy lidské činnosti, bydlení, odpočinku, kulturního i sportovního vyžití.