Veltrusy oslavily výročí vzniku ČSR

K oslavám výročí vzniku první republiky se kromě slavnostního otevření výstavy "Veltrusy před 100 lety" připojilo i sázení památného stromu svobody a položení květin u památníku padlých ve světových válkách. 

Lípu přišlo ve čtvrtek 25. října 2018 v 16:30 do prostranství před hřbitovem vysadit zhruba 30 lidí a do sázení se zapojily i děti. Českou hymnou a dalšími písněmi celou akci slavnostně doprovodila na trubku Miloslava Šmídová. Menší skupinka občanů se před vlastní vernisáží stihla přesunout i k památníku padlých vedle vily Ferdinandiových, kde starosta Filip Volák uctil památku mužů, kteří se nevrátili z války, položením květů v barvě trikolory.

V 18 hodin se již otvírala výstava, kterou malým koncertem doprovodil Vojtěch Hrňák.

Výstava se skládá z 26 tabulí, na kterých se návštěvníci mohou dozvědět okolnosti vzniku první republiky ve Veltrusích, kdo v té době sídlil na zámku a jak byla novina o konci monarchie přijata zámeckým pánem. Prohlédnout si můžete i autentické deníkové záznamy. Neodmyslitelnou součástí je i zmapování tehdejšího spolkového života. Výstava je pak doplněna i o dobové pohlednice a kresby, nechybí ani srovnávací fotografie města v roce 1918 v porovnání s dneškem. Díky místnímu sběrateli výstavu zdobí i několik zajímavých dobových předmětů.

K výročí vznikla i nová veltruská pohlednice s kresbou Jana Hilmery, která zobrazuje Čínskou bažantnici. Ta totiž v noci na 28. října 1918 v zámeckém parku vyhořela. Pohlednice je k zakoupení v podatelně MěÚ.

Výstava potrvá do 11. ledna 2019.

Fotografie poskytla Kateřina Kohoutová.