Nasaď si roušku! Chráníš své okolí.

Už dávno nejde jen o nás samotné. Každý z nás se ale může postavit novému koronaviru do cesty a zabránit jeho šíření. Navíc: některé obchody vás bez roušky už dovnitř nepustí!

Pojďme si nasadit ochrannou pomůcku na ústa a nos. Pokud už musíte jít ven, vezměte si roušku.

Jaký je důvod?

I podomácku vyrobená rouška významně snižuje riziko přenosu koronaviru. Může tedy zachránit životy a snížit dobu trvání celospolečenské krize. Proto noste roušku! Nechráníte tím sebe, ale hlavně své blízké a další spoluobčany, především ty starší a ty s oslabenou imunitou. Trocha ohleduplnosti a laskavosti v této krizi může hodně pomoci.

Další informace, proč je tak důležité nosit roušku, najdete například v tomto videu - Roušky a kritické myšlení #RouškyVšem (Petr Ludwig) 

Jak si roušku vyrobit sám

Roušku je snadné vyrobit. Zvládne to každý. Vyrobte pár roušek a rozdejte je rodině a přátelům. Například takto - DAYA: Návod "Jak ušít roušku" 

Další zdroje informací k šití roušek:

Základní pravidla práce s rouškou

Roušky je třeba často sterilizovat (např. kdykoliv se vrátíte domů) anebo měnit. Když to neděláte, riziko paradoxně zvýšíte (virus se drží v látce a šíříte ho s ní). Sterilizovat lze např. vařením/v "papiňáku" po dobu 30/20 minut a následným přežehlením.

Musíte se chovat stejně obezřetně jako kdybyste žádnou roušku neměli. Rouška vám může dát dojem falešného bezpečí. Rouška sníží riziko nákazy, zpomaluje šíření, ale nezastaví ho. Pokud rouška způsobí, že se řada lidí začne chovat míň zodpovědně, pak se může v důsledku šíření nákazy naopak zvýšit.

Obojí je hodně důležité. Porušením jednoho případně obou těchto pravidel mohou roušky víc ublížit než pomoci.

Zde je ukázka doporučeného postupu, jak nasadit, používat a sundat ústní roušku od státního zdravotního ústavu.

Šiřte osvětu

Lidi se za nošení roušky zatím stydí. Nebojte se. Do jisté chvíle je trapné roušku nosit, od jisté chvíle je trapné roušku nenosit.

Zdroje informací