Kultura online

ikonka kulturní pozvánky

Kultura žije i v době karantény, jen se přesunula do online světa. Pro ty, kteří se v tomto světě neorientují tak snadno, přináší kulturní výbor několik tipů.

Máte-li další tipy, o které byste se chtěli podělit s ostatními, pošlete je na kultura@veltrusy.cz, rádi je zveřejníme.

kultura doma

Chybí vám kulturní vyžití? Zažít divadlo, poslechnout si koncert či načerpat vědomosti na přednášce? Chcete podpořit uměleckou scénu? Kultura doma přichází s řešením. V přehledném katalogu najdete databázi současné umělecké produkce vysílané online. Rok 2020 značí zásadní zlom nejen v celkovém způsobu našeho života, ale i uvnitř umělecké sféry. Kulturní instituce byly nuceny svoje programy přesunout do online prostředí a nikdo neví, kdy se budou moci navrátit zpět do divadel, klubů, koncertních síní nebo galerií. Umění ale neumírá! Díky platformě Kultura doma můžete trvale napomáhat rozvoji nových uměleckých projektů a zároveň sledovat aktuální kulturní dění z pohodlí domova.

#kulturažije

MALL.TV vysílá večerní živé přenosy divadelních představení a hudebních vystoupení nebo přednášek.

informuji.cz

Tipy na koncerty, divadlo, výstavy, festivaly, filmy, podcasty...

Divadlo Na Vinohradech hraje i v karanténě

Divadlo sdílí záznamy řady inscenací, které nastudovalo od roku 2012. Každý den ve 20:00 (kromě neděle) se můžete těšit na novou streamovanou karanténní premiéru, následující den pak ve 14:00 na streamovanou reprízu. Vysílá se v reálném čase... Jednou týdně se konají také Večery bez líčidel (v rouškách) - moderátor R. Tamchyna zpovídá vinohradské herce, posluchači mohou přispívat otázkami (přes web a fb).

Národní muzeum - online výstavy

Společně s kurátory muze můžete prozkoumat aktuální i již ukončené výstavy.

Divadlo Husa na provázku

Herci divadla vysílají každý den živě v 19:00 na fb profilu divadla předčítání z Boccacciova Dekameronu. Záznamy čtení jsou k nalezení na YouTube kanálu divadla. Volba Dekameronu není náhodná. Příběhy si vypráví tři mladí muži a sedm mladých žen, kteří utekli z města na venkov, aby se zachránili před morem ve Florencii roku 1348. „My z Provázku jsme se stejně jako další, kteří mohou, stáhli do svých domovů, podobně jako se postavy Boccacciova Dekameronu před téměř sedmi stoletími vzdálily do ústraní z nákazou zasažené italské Florencie," uvedli divadelníci na facebookovém profilu souboru.

Markéta Pilátová čte Kulaté rámy slov

Na facebooku si lze také poslechnout předčítání spisovatelky Markéty Pilátové z povídkové knihy Kulaté rámy slov. Autorka vloni navštívila Veltrusy, kde v rámci literárního večera předčítala z knihy S Baťou v džungli.

Live stream s Janem Řepkou

Jan Řepka, pražský písničkář a překladatel, je další jméno známé dokonce z několika veltruských vystoupení, která se konala v klubovně nad sokolovnou. Honza přispívá do online kultury sérií večerních koncertů různě tematicky zaměřených. Na programu jsou původní skladby, písňové překlady z němčiny, angličtiny i francouzštiny a také spontánně zařazované covery. S živým vysíláním začal 27. března, všechny dosavadní live streamy jsou ke shlédnutí na YouTube. Setkání s Honzou probíhají zpravidla v pondělí večer od 21:00.