Happening na starém mostě již po páté

Miřejovický most v sobotu 7. září 2019 opět po roce ožije, aby již popáté spojil oba břehy. Po celé odpoledne i večer se budou na dvou pódiích ve Veltrusích a v Nelahozevsi střídat hudebníci mnoha žánrů.

Program bude zahájen ve 14 hodin tentokrát na nelahozeveské straně mostu. Pořadatelé z obou spřátelených obcí si letos dali záležet a časy všech vystoupení jsou zaokrouhlené na celé hodiny.

Zahájení se ujme Markéta Wagnerová se svým sborem, jenž je tvořen žáky kralupské “lidušky”. Krátce po zahájení si na veltruské straně přijdou na své ti nejmenší, na zahradě u Libuše vystoupí divadelní spolek Formela s představením Mořský svět. Hned po pohádce naváže se svými písničkami mělnický bard Baťa se svou kapelou Kalábůf něžný beat. Děti budou mít letos napilno, protože už od 16 hodin pro ně bude připraven další program, tentokrát na nelahozeveské straně. Postarají se o něj písničkářky Amálka K. Třebická spolu s Valérií Daňhovou s pásmem dětských melodií Nešišlej! Milovníky blues a nejen je potěší od pěti hodin na veltruském břehu česko-americká formace David Murphy Band. Pomalu se dostáváme časům, které si pořadatelé nechávají pro své největší trumfy. Nelahozeveští si pro nás letos připravili projekt “matek v akci” Mateřská.com, které tvoří polovina kvarteta Yellow Sisters - Lenka Jankovská a Bára Vaculíková. Jak již název napovídá, dámy nám vtipnou formou poreferují o strastech a slastech rodičovství. Od sedmi se pak můžeme těšit na svérázného písničkáře Xaviera Baumaxu, který nás na veltruském pódiu pobaví nejen svým originálním katarovým stylem, ale zejména texty naplněnými břitkým humorem, ironií a sarkasmem, které však nepostrádají hloubku a vypovídají o nás všech mnohé. Letos se to mezinárodními uskupeními bude na mostě jen hemžit. Další v pořadí jsou folk-funkoví Yo Soi Indigo. Parta muzikantů ze všech koutů světa soustředěná kolem americké zpěvačky, kytaristky a skladatelky Emily Thiel. Za zmínku určitě stojí, že muziku zde netvrdí nikdo jiný než Fredrik Janáček z legendárních -123min. Vzpomínky na léto u moře přivezou do Veltrus Mr. LoCo, kteří nás roztančí svými fúzemi balkánsko-latinských rytmů. Pomyslnou štafetu na druhé straně si potom převezme místní parta Jebuto, kterou jsme mohli na mostě již jednou slyšet s jejich pásmem coverů od skupiny Krucipüsk. Od té doby, co angažovali zpěvačku Klárku Kadečkovou, se jejich repertoár rozšířil o další světové hity v zajímavých aranžích kytaristy Pavla Srpa. Finiše se v jedenáct ujme Lee Davison Quartet. Fantastický zpěvák z Oklahomy Lee Davison se svojí kapelou předvede skvělou jazzovou show s prvky latinské a tradiční gospelové hudby. Jako hosta přivítá i našeho oblíbeného jazzového saxofonistu a zpěváka Petra Kroutila, bez nějž si už asi tuto akci nedovedeme představit.

O letošní hudební novinku se postará také Milan Junášek, organizátor kralupských úspěšných open-micových večerů. Nevystoupí na podiu, ale jako správný busker přímo na mostě jako Jiný Člověk s doprovodem kapely Tydwa a po vzoru svých kralupských akcí nabídne nazvučený mikrofon i kolemjdoucím.

K tomu vás čeká bohatý doprovodný program na mostě i v jeho nejbližším okolí, prezentace místních škol a spolků, stánky s řemeslnými a domácími výrobky a různými dílničkami. Sbor dobrovolných hasičů se také již tradičně postará o vodní hrátky s dětmi a představení hasičské techniky, nebude chybět ani malování na obličej.

Po roční přestávce je do programu opět zařazena prohlídka malé vodní elektrárny Miřejovice (je nutná předchozí rezervace na telefonu 608 059 549).

Pořadatelé se letos také rozhodli skoncovat s horou plastového odpadu, která po každém happeningu zůstane, a prosí návštěvníky, aby si s sebou vzali vlastní kelímky. Pro ty, kdo tak neučiní, je připravena novinka – trvanlivé kelímky a skleněné džbánky s logem akce, které si budete moci zakoupit a popíjet z nich po celé odpoledne a večer.

Bezplatné parkoviště pro osobní vozidla bude opět otevřeno na nelahozeveské straně v areálu tukových závodů, místní dorazí snad po svých.

Vstup je jako vždy zdarma, mýtné dobrovolné.